Dospace - Östra Storgatan

Central coworking

Möteslokal: 40 personer

Boende: Nej

Middagslokal: Nej

Miljöcertifiering: Nej

Webbplats

E-post

Östra Storgatan 9, 553 21 Jönköping


Välkommen till DOSPACE!

Vi finns på två adresser i Jönköping - Östra Storgatan 9 och i Munksjötornet - där vi bedriver coworking och även erbjuder riktigt schyssta konferensrum. Hos oss kan du boka mötesrum i olika storlekar från för 2 personer upp till 40 personer och vi kan såklart hjälpa dig med att beställa och leverera fika och lunch till ditt möte.

Bra för dig som bokare är att veta att DOSPACE är något annat än en traditionell konferensanläggning. Våran core business är coworking och vi jobbar för att skapa de bästa möjliga arbetsdagarna för alla våra medlemmar och för dig som besökare. Därför görs konferenser och mötesbokningar lite annorlunda här. Hög kvalitet för oss är gott kaffe, en smidig upplevelse där allt bara funkar som det ska och ett riktigt gött bemötande.

Vår personal finns här för dig för allt vad du och ditt gäng behöver, samtidigt som vi jobbar med att #makeworkawesome för alla våra medlemmar. Vi sitter med andra ord inte still i en reception utan du hittar oss lite varstans på siten under dagen. DOSPACE är en gemensam arbetsplats för massor av bolag från olika branscher och ofta är våra gemensamma ytor fyllda av spännande människor. Vi rekommenderar starkt att slå sig ner i soffan och säga hej till någon ny i pausen!

Våra mötesrum

Vi har 8 st mötesrum/konferensrum:

 • Eventspace: 40 personer i biosittning | 25 i skolsittning | 16 st u-sittning | ca 28 - 30 st i öar
 • Panton: max 10 personer
 • Aalto: max 8 personer
 • Lamino: max 6 personer
 • Ganni: max 4 personer
 • Lanto: max 3 personer
 • Wegner: max 3 personer
 • Klint: max 3 personer
 • Vårt eventspace har en flexibel möblering som enkelt kan ställas undan för att skapa en utställningsyta

Övrig information

 • Vi samarbetar med Vox Hotel som ligger nästgårds med oss. Önskar du boende och konferens tillsammans? Kontakta Vox Hotel så hjälper de dig att boka hela paketet
 • Vi erbjuder frukost, fika och lunch via flera aktörer som erbjuder catering
 • Närmaste parkeringshus är Sesam där det finns möjlighet till laddning av elbil
 • Vår huvudverksamhet, coworking, går ut på att ha fler människor på mindre yta som delar på resurserna vilket minskar klimatavtrycket. Vi källsorterar och väljer material samt produkter med hög kvalité som håller i längden.

Möteslokal: 40 personer

Boende: Nej

Middagslokal: Nej

Miljöcertifiering: Nej

Webbplats

E-post

Östra Storgatan 9, 553 21 Jönköping