Dospace - Munksjötornet

Coworking och schyssta konferensrum

Möteslokal: 12 personer

Boende: Nej

Middagslokal: Nej

Miljöcertifiering: Nej

Webbplats

E-post

Vaggerydsgatan 1, 553 30 Jönköping


Välkommen till DOSPACE Munksjötornet!

Vi finns på två adresser i Jönköping - Östra Storgatan 9 och i Munksjötornet - där vi bedriver coworking och även erbjuder riktigt schyssta konferensrum. Hos oss kan du boka mötesrum i olika storlekar från för 2 personer upp till 12 personer och vi kan såklart hjälpa dig med att beställa och leverera fika och lunch till ditt möte.

Bra för dig som bokare är att veta att DOSPACE är något annat än en traditionell konferensanläggning. Våran core business är coworking och vi jobbar för att skapa de bästa möjliga arbetsdagarna för alla våra medlemmar och för dig som besökare. Därför görs konferenser och mötesbokningar lite annorlunda här. Hög kvalitet för oss är gott kaffe, en smidig upplevelse där allt bara funkar som det ska och ett riktigt gött bemötande.

Vår personal finns här för dig för allt vad du och ditt gäng behöver, samtidigt som vi jobbar med att #makeworkawesome för alla våra medlemmar. Vi sitter med andra ord inte still i en reception utan du hittar oss lite varstans på siten under dagen. DOSPACE är en gemensam arbetsplats för massor av bolag från olika branscher och ofta är våra gemensamma ytor fyllda av spännande människor. Vi rekommenderar starkt att slå sig ner i soffan och säga hej till någon ny i pausen!

Våra möteslokaler

Vi ha 7 st mötesrum/konferensrum:

 • Zenkei: max 12 personer
 • Mankai: max 8 personer
 • Tsukimi: max 8 personer
 • Furusato: max 8 personer
 • Shouganai: max 4 personer
 • Komorebi: max 4 personer
 • Yugen: max 2 personer

Övrig information

 • Vi erbjuder frukost, fika och lunch via flera olika aktörer som vi beställer catering från
 • Bo över i närheten! I på gångavstånd finns Good morning hotels (15 min promenad) och Comfort Hotel (20 min promenad).
 • 2 km från Jönköpings resecentrum
 • Närmaste parkeringshus är Munksjöstadens garage där det även finns möjlighet till elbilsladdning
 • Vår huvudverksamhet, coworking, går ut på att ha fler människor som delar på mindre yta och resurser för att minska klimatavtrycket. Vi källsorterar och väljer material samt produkter av hög kvalité som håller i längden.

Möteslokal: 12 personer

Boende: Nej

Middagslokal: Nej

Miljöcertifiering: Nej

Webbplats

E-post

Vaggerydsgatan 1, 553 30 Jönköping