Från enskilda aktörer till en stark destination – vad kan Jönköping lära av Höga Kusten?

Hur skapar man en destination där helheten blir större än summan av delarna? På årets Aktörsträff den 21 oktober får vi möta Maria Lundkvist och Jerry Engström, som delar med sig av erfarenheter från arbetet med att utveckla Höga Kusten till en stark och samlad destination.
En destination skapas inte av en enskild aktör. Den växer fram när företag, föreningar, offentlig sektor och invånare hittar gemensamma mål och drar åt samma håll.
Höga Kusten har under flera år arbetat målmedvetet med att få just dessa aktörer att dra nytta av varandra och därmed etablerat sig som en av Sveriges starkaste destinationsvarumärken. Maria Lundkvist har varit en av de som drivit arbetet och med sig på resan har man bland andra haft Jerry Engström, en av Sveriges mest erfarna och anlitade profiler inom destinationsutveckling, platsmarknadsföring och turism. Tillsammans föreläser de om erfarenheterna från Höga Kusten och om hur bättre samverkan kan bidra till fler besökare, längre vistelser och nya affärsmöjligheter.
Från Höga Kusten till Jönköping
Men det viktigaste är inte vad Höga Kusten har gjort. Det viktiga är vad vi kan lära oss av det här i Jönköping. För dig som driver verksamhet inom privatturismen kan en starkare destination betyda fler möjligheter. En destination skapas inte av kommungränser. Den skapas av de platser, berättelser, upplevelser och människor som ger besökaren en anledning att resa dit. När vi blir bättre på att paketera och rekommendera varandra kan besökaren upptäcka mer, stanna längre och få fler anledningar att återvända. Hur kan din verksamhet dra nytta av det? Vad kan vi göra tillsammans? Och vilka möjligheter finns om vi börjar se Jönköping som en gemensam destination snarare än många enskilda besöksmål? Det är frågor som vi, tillsammans med konkreta exempel och nya perspektiv, tar med oss från scenen och vidare in i årets workshopspår.
Jönköping har redan många av de byggstenar som krävs: starka besöksmål, natur- och kulturupplevelser, restauranger, boenden, aktiviteter och entreprenörer som skapar upplevelser för både svenska och internationella gäster. Frågan är hur vi kan bli ännu bättre på att knyta ihop dem.
.jpg)
Från erfarenheter till möjligheter
Destination Jönköping arbetar dagligen med destinationsutveckling i våra olika områden och destinationer. Det handlar om att stötta företag i deras utveckling, skapa nya samarbeten, stärka platsers identitet och bidra till att utveckla attraktiva miljöer där människor vill leva, bo, verka och besöka. Oavsett om vi talar om Gränna, Visingsö, Bauerbygden, Örserum eller andra delar av kommunen står vi inför många liknande utmaningar och möjligheter.
Under årets Aktörsträff får vi därför möjlighet att ta del av Höga Kustens erfarenheter och inspireras av hur de har arbetat med frågor som:
- att samla många olika aktörer kring en gemensam vision
- att skapa stolthet och engagemang hos invånare och företag
- att utveckla samverkan mellan offentlig sektor, näringsliv och föreningsliv
- att skapa starkare erbjudanden genom paketering och samarbete
- att bygga en destination som är attraktiv för både besökare och invånare
- att arbeta långsiktigt med hållbarhet, innovation och platsutveckling
Från snack till verkstad
Aktörsträffen går, likt tidigare år, under devisen ”från snack till verkstad” vilket bland annat innebär att du efter föreläsningen väljer ett av tre workshopspår: digital synlighet, den internationella marknaden eller värdskap som skapar värden på riktigt.
Du får alltså inte bara inspiration, du får möjlighet att omsätta den i din egen verksamhet. Ta chansen att fylla på med nya idéer, träffa andra aktörer och vara med och forma framtidens Jönköping.
Anmäl dig till Aktörsträffen Länk till annan webbplats. och bli en del av arbetet med att göra vår gemensamma destination ännu starkare.



